İLİŞKİ DÖNGÜLERİ

”Aynı tip insanlara dönüp duruyorum.’’ ‘’Bitse bile ilişkilerimde aynı tip partnerleri yeniden buluyorum.’’ ‘’Karşı tarafın yanlış olduğunu bilmeme rağmen ilişkiye devam ediyorum.’’

Daha Fazla Bilgi  

BAĞLANMA TEORİSİ VE EVRİMSEL BAĞLAR

Bağlanma teorisi, genlerimize işlemiş yakınlık kurma ihtiyacını temel alır. John Bowlby’nin dâhiyane fikri, evrimsel olarak hayatımızdaki bazı bireyleri seçip ayırmaya ve değerli kılmaya programlı olduğumuzu ortaya çıkardı. Bir eşe bağlı olacak şekilde yetiştirildik. Bu ihtiyaç rahimde başlar ve ölünce sona erer

Daha Fazla Bilgi  

KENDİNİ DOĞURMAK

Mümkün mü böyle bir şey? İnsan kendini nasıl doğurur? Belki de Acının en dibini gördüğünde, nefes alamayacak hale geldiğinde, yaşamın amacı neydi diye sorgulamaya başladığında ya da o sıkışmışlık hissinde aldığı bir karar ile...Tek bir karar ile...Bir ses, tek bir ses ''YENİDEN DOĞMALISIN'' diyen o ses.

Daha Fazla Bilgi  

SEZEN AKSU ''UNUT'' ŞARKISININ JOHN BOWLBY BAĞLANMA KURAMI AÇISINDAN İNCELENMESİ

Kolay olmayacak elbet üzüleceğim Mutlaka bir iz bırakacak Belki de çocuk gibi, sana küseceğim Seneler sonra utanarak...

Daha Fazla Bilgi  

NEDEN HİSSETMEYİ TEKRAR ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ?

Her şeye rağmen hissetmeyi tekrar öğrenmek zorunda olduğumuzu hatırlayın.

Daha Fazla Bilgi  

BİRİNİN GİTMESİNE İZİN VERECEK KADAR KENDİNE DEĞER VERMEK.

"Gözlerinizi kapatın ve bir an için düşünün. : ''birinin gitmesine izin verecek kadar kendine değer vermek''

Daha Fazla Bilgi  

"Şu an içimde, lise son sınıfının son cumasının ince kederi var biliyor musun?"

Mükremin: "Giden gidene ha." Lütfiye: "Öyle, giden gidene." Mükremin: "Şu an içimde, lise son sınıfının son cumasının ince kederi var biliyor musun?"

Daha Fazla Bilgi  

YAKINLIĞIN GETİRDİĞİ UZAKLIK

Hayatın tuhaf bir paradoksu, sevdiğimiz insanlara bazen en büyük mesafeyi koymamız. Duygusal bir labirentin içinde, kimi zaman kalbimizin derinliklerinde saklı korkulara, şüphelere ve geçmişin gölgelerine yolculuk yaparız. Bu yolculukta, yakınlığın getirdiği uzaklığı, birdenbire iletişimi kesmeyi, hatta pasif-agresif davranışları anlamak mümkün olabilir.

Daha Fazla Bilgi