İLİŞKİ DÖNGÜLERİ

HEP AYNI İLİŞKİ DÖNGÜSÜNÜ NEDEN YAŞIYORUM?

”Aynı tip insanlara dönüp duruyorum.’’

‘’Bitse bile ilişkilerimde aynı tip partnerleri yeniden buluyorum.’’

‘’Karşı tarafın yanlış olduğunu bilmeme rağmen ilişkiye devam ediyorum.’’

‘’Bu sefer tamam oldu diyorum, ama kısa zaman sonra anlıyorum ki görüntü farklı, hissedilen, yaşanan aynı''

Bu tarz cümleleri ya bir arkadaşımızdan duyarız ya da sıklıkla kendimiz söyleriz. Peki ne oluyor da bu insanlara çekiliyoruz? Nedir bu döngünün sebebi? Ben burada kısaca bu döngülerden  bahsedeceğim. Sormak istediklerinizi yorumlardan kısmından da sorabilirsiniz?

Burada yapmamız gereken ilk şey kendimize yönelmek. Sonra bir kâğıt kalem alıp şu soruların üzerinde biraz çalışmak ve düşünmek.

1.İlişkilerimde kendimde fark ettiğim şey ne? 2.Her şey güzel giderken birden tetiklendiğim durumlar geçmişte bana neyi, kimi çağrıştırıyor?

Temel olarak bakıldığında, kimi zaman bizde olmayana ya da ulaşmak istediğimize dair bazı şeyleri karşımızdaki kişide bulmaya çalışırız. Örneğin; güven ya da kendimizde bulamadığımız özgüveni, kendi özgürlüğüne düşkün ve özgüveni fazla olan bir partner seçerek tamamlanmaya çalışırız ya da yapmak istediklerinizi yapmış ve bunu hayatında devam ettiren bir partner; aslında bilinçdışında ilişkilerde iyileşmeye çalışırız. Bazen büyüdüğümüz evdeki ebeveynlerimizden farklı partnerler seçerken bazen de birebir aynı tipte partner seçeriz. Örneğin; aşağılayan bir baba ile büyüyen kız çocuğu, yetişkinliğinde onu sürekli takdir eden bir partner seçmek yerine babası gibi aşağılayan bir partner bulabiliyor. Peki bunun sebebi nedir? Neden bile bile bu yanlışı seçeriz? Çünkü çocukken annemizin, babamızın yanlış davranışını değiştiremiyoruz, o ilişkiyi iyileştiremiyoruz. Bu yüzden o iyileştiremediğimiz ilişkiyi, davranışı, farkında olmadan, bilinçdışında o ilişkiye benzeyen partnerler ve ilişkilerle iyileştirmeye çalışıyoruz. Çocukken yapamadım, ama şimdi bu ilişkide yapacağım.

Başka bir sebep ise ”bilindikliktir.” Bildiğimiz, hep gittiğimiz yoldan gitmeye yatkınızdır; çünkü hep o yoldan gitmeyi öğrenmişizdir, o yolu biliriz bize zarar verecek bir yol olsa bile. Çünkü başkasını bilmiyoruz. Örneğin; alkolik bir babayla büyüyen bir çocuk babasının onu sevdiği zamanlarda, ilgi gördüğü anlarda hep burnuna anason kokusu gelmiştir. Yetişkinliğinde de alkol kullanan belki de alkolik birini eş olarak seçebilir; çünkü sevgi duyduğu anı anason kokusuyla eşleştirmiştir. Onun için sevgi bu yoldan bilindiktir.

Peki bu durumdan nasıl çıkılır?

Fark etmek ilk adımdır. Bahsettiğim sebepleri, bağlantıları düşünmek, anlamak o soruların üzerinde biraz düşünüp döngüleri yakalayabilmek çok önemlidir. Ve Bağlanma stilimizi bilmek, belirlemek, tanımak diğer önemli olan adımdır. Bizler güvenli veya güvenli olmayan bağlanma stilleri geliştiririz. Güvenli bağlanan kişiler; sağlıklı, dengeli ilişkiler kurabilir, anda kalıp sadece ilişkisini yaşayabilir, tutarsızlıklar göstermezler ve küsüp uzaklaşmazlar. Güvensiz bağlanan kişiler ise düzensiz ya da aynı döngüde olan; devamlı kısa süren ilişkiler, bir barışıp bir küsmeli ilişkiler gibi aynı örüntüde kalırlar ve bu döngüyü devam ettirirler. Bu nedenler kendi bağlanma stilinizi tanımak, eğer güvensiz bağlanma stilindeyseniz bunu değiştirmek için çalışmak, diğer taraftan da partnerinizin bağlanma figürünü anlamak için gereklidir. Partneriniz eğer size zarar veren bir bağlanmaya sahip ise bu bağlanma stilinin özelliklerini bilip, ipuçlarını bulmak ve karşıdaki kişinin size zarar veren bağlanma stiline sahip olduğunu anlar anlamaz bu kişilerden uzak durmak gerekir. Bunu uzun süreli, kendi üzerimizde çalışarak da belli bir noktaya getirebilirsiniz.. Fakat bazen bu bağlantıları kurmak, fark etmek, çocukluk örüntülerini anlamak, bağlanma stilinizi bulmakta ve tekrar düzenlemekte ,dönüştürmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle bir uzmandan destek almanız hem sizin hem de ilişki örüntüleriniz için çok faydalı olacaktır.