Psikoterapist & Çift ve Aile Terapisti& Resim Analisti
Uzm. Melek Taşçeken

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü'nden yüksek onur belgesi ile mezun olmuştur. Dinamik Terapi Enstitüsü'nden Dinamik Bütüncül Psikoterapi Eğitimi (228 saat), İzmir Psikoloji Enstitüsü'nden Aile Danışmanlığı Eğitimi (450 saat), Arel Üniversitesi'nden BDT ve Dinamik Yönelimli Cinsel Terapi Eğitimi (100 saat), Prof. Dr. Cebrail Kısa'dan Bütüncül Evlilik ve Çift Terapisi Eğitimi (100 saat), Dr. Luidmila Dmitrevna Lebedeva'dan Dinamik ve Analitik Resim Analizi Yorumlama Eğitimi (450 saat), ve Kadir Has Üniversitesi'nden Resim Analizi ve Yorumlama Eğitimi (36 saat) almıştır.

İzmir'deki çeşitli eğitim ve danışmanlık merkezlerinde aileler ve çocuklarla birebir çalışmıştır. Türkiye'nin çeşitli illerinde ailelere yönelik eğitimler vermiştir. Bu eğitimlerde, ailelerin çocuklarını daha iyi anlamalarına ve onlarla daha sağlıklı iletişim kurmalarına yardımcı olmayı amaçlamıştır.

İlişki Terapileri Enstitüsü'nden 'Bütüncül Çift Terapisi' eğitimi alarak 'Aile ve Çift Terapisti' unvanını kazanmıştır. Bu unvan, aile içi dinamiklerin ve çiftler arası ilişkilerin çocuklar üzerindeki etkisini anlama kapasitesini artırmıştır.

John Bowlby'nin Bağlanma Kuramı'na dayalı olarak online ve yüz yüze 'Bağlanma Odaklı İlişkiler Atölyeleri' ve 'Bağlanma Odaklı Ebeveynlik Atölyeleri' düzenlemektedir. Bu atölyelerde, bağlanma stillerini, bu stillerin ilişkiler üzerindeki etkilerini ve daha sağlıklı bağlanma stillerini nasıl oluşturabileceğimizi tartışmaktadır.

Çocuk ve yetişkin resim analizi konusunda iki yıllık bir eğitim almıştır. Bu eğitimde öğrendiklerini psikanalitik, psikodinamik, projektif ve pedagojik olarak yorumlayarak, grup terapilerinde ve birebir seanslarında kullanmaktadır. Resmin, duygulara temas etmede iyileştirici bir etkisi olduğuna inanmaktadır ve bu alanda hem çocuk hem de yetişkin resim analizleri yaparak, bunları psikodinamik ve psikoanalitik perspektifle değerlendirmektedir. Ayrıca uzmanlara yönelik pedagojik, dinamik, analitik ve projektif olarak resim analizi eğitimleri de vermektedir.

Çalışmalarını ağırlıklı olarak yurtdışı online olarak yürütmektedir. Online bireysel ve çift terapileri hizmeti vermekte ve bireylerin yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Eğitim ve deneyimleriyle, terapi süreçlerinde derinlemesine anlayış sağlamakta ve bireylere öz farkındalık kazandırarak onların yaşamlarında olumlu değişimlere vesile olmayı amaçlamaktadır.